
Piwniczki ogrodowe, ziemianki
Piwnica ogrodowa z montażem
Rodzaje piwniczek ogrodowych
Firma Probud rozpoczęła produkcję piwniczek betonowych ( ziemianek ) w 2016 roku. Obecnie produkujemy 3 rodzaje piwniczek o odpowiednich wymiarach:
- Typ 1 to piwniczka ogrodowa o wymiarach zewnętrznych 3.60 m x 2.40 m x 2.07 m.
- Typ 2 to ziemianka ogrodowa o wymiarach 390 cm x 274 cm x 215 cm
- Typ 3 to piwniczka o wielkości 460 cm x 264 cm x 220 cm
Element główny piwniczki posiada strop okrągły i jest z przodu otwarty. Element powyższy osadzamy na wykonanej wcześniej przez Zamawiającego płycie betonowej lub na płycie betonowej prefabrykowanej dostarczonej w komplecie na budowę.
Dla klientów preferujących wyższe zabudowy posiadamy tzw misy podwyższające. Misa posiada wysokość zewn 40 cm a wewnętrzną 33 cm.
Misa podobnie jak płyta podłogowa może mieć 3 otwory o wymiarach 1.2 x 0.6 m każdy tak aby można było w każdym z tych otworów zabudować po 3 płyty ażurowe 0.4 x 0.6 m lub zabudować je w inny sposób. To jest opcja dla klientów preferujących trochę „ziemnego” klimatu. Opcja z powyższą misą dotyczy tylko piwniczki typ 1.
Piwniczka typ1:
Wymiary piwniczki ogrodowej typ 1:
- długość: 360 cm
- szerokość: 240 cm
- wysokość elementu głównego: 210 cm
Płyta frontowa mocowana jest do elementu głównego piwniczki śrubami rzymskimi i uszczelniana pianką oraz zaprawą wodoszczelną.
Poziom zabudowy płyty podłogowej ustala Zamawiający zgodnie z własnymi potrzebami i warunkami gruntowymi. W przypadku zabudowy na poziomie poniżej gruntu należy przygotować wykop o długości i szerokości minimum po 40 cm większej na każdą stronę. Element główny piwniczki zabudowujemy na zaprawie wodoszczelnej. Dostarczone elementy nie są przez nas izolowane. Sposób izolacji pozostawiamy do wyboru Zamawiającemu w zależności od warunków glebowych, przeznaczenia piwniczki a także w zależności od głębokości zabudowy. Przy typowej zabudowie ok 1 m poniżej gruntu preferujemy izolacje Izolbetem. Zasypanie piwniczki należy wykonać piaskiem warstwami a na zewnątrz bardziej spoistym materiałem.
Dla zabudowy poniżej gruntu oferujemy prefabrykowane schodki betonowe o wysokościach od podstawy 85 cm , 105 cm a także 140 cm.
Schodki posiadają kratkę na płycie spoczynkowej. Schodki nie są na stale połączone z elementem głównym. Schodki w dolnej płycie tzw spoczynkowej posiadają kratkę odpływową metalowa ocynkowana. Pierwotnie w płycie dolnej znajdowała się mufa do odprowadzenia wody ale opcja została zmieniona na kratkę. Wobec powyższego przed zabudowa schodów należy wykonać warstwę filtrującą z grubego żwiru i odprowadzić ewentualna wodę ( odsączyć teren ). Schodki nie muszą być zabudowane od razu wraz z piwniczką. Można to zrobić później za pomocą koparki . Schodki posiadają zaczepy od góry umożliwiające ich zabudowę. Ciezar schodków to 1,2 – 1.6 Tony w zależności od wysokości. Fotografie obrazujące nowy typ opisanych wcześniej schodków ukażą się w najbliższym czasie.
Główny element piwniczki Typ 1 waży 4.8 Tony. Można go zabudować w odległości do 6 m od tyłu samochodu przy pomocy żurawia tzw HDS. W przypadku odległości nieco większej należy to omówić i wówczas firma wyśle najcięższy sprzęt. Powyższe elementy można odebrać również własnym środkiem transportu. Mieści się do typowej zabudowy samochodu ciężarowego.
Piwniczka ogrodowa typ2:
- długość: 380 cm
- szerokość: 274 cm
- wysokość elementu głównego: 215 cm
piwniczka jak widać na zdjęciach posiada ok 1.3 m płaskiego stropu do ewentualnej zabudowy otworu wejściowego lub wykorzystania płaskiego kawałka dachu do innych celów. Można ją przedłużać w szeregu poprzez ustawienie jednej za drugą z tym, że piwniczka dostawiona tzn bez ściany tylnej byłaby ustawiona na płycie jako pierwsza z kraja. Ze względu na szerokość element główny przewożony jest na specjalnie przygotowanych do tego celu belkach przez co brak jest możliwości odbioru typowym własnym środkiem transportu.
Ciężar elementu głównego to 7 Ton w związku z czym podjazd pod miejsce zabudowy powinien być na odległość maximum do 5 m licząc od tylnych kół auta do środka wykopu. W związku z tym jak opisano wcześniej ewentualny wykop pod schody należy wykonać dopiero po zabudowie elementu głównego. Dotyczy to również zabudowy piwnicy Typ 3.
Kilka zdjęć z montażu na płycie fundamentowej z podmurówką (wykonane przez klienta- na zdjęciach piwniczka typ 2 sprzed modernizacji na rok 2021):
Piwniczka – ziemianka ogrodowa typ3:
- długość: 460 cm
- szerokość: 264 cm
- wysokość: 220 cm
- waga elementu głównego: 9t.
Powyższa piwniczka jest kształtem zbliżona do typu 2
i można ją transportować również jedynie na specjalnych belkach. Można ją zamawiać tzn zabudowywać bez płyty przedniej gdyż posiada otwór drzwiowy w przedniej ścianie o szerokości 1 m. W przypadku potrzeby ściany przedniej szerokiej ściana ta będzie mieć szerokość 4.60 m i wysokość ok 2.65 m.
Ze względu na wagę istnieje konieczność podjazdu pod miejsce zabudowy jak najbliżej…
Klienci, którzy planują zabudowę płyty przedniej szerokiej powinni przed zwolnieniem koparki przemyśleć sprawę zabudowy przedniej płyty. Jeśli płyta posiada przykładowo szerokość na dole 4 m to trzeba wykonać z obydwu stron rowek tak aby ta płyta mogła być zabudowana i przykręcona jak opisano. Brak tego obustronnego rowka w przypadku twardego gruntu może uniemożliwić osadzenie płyty przedniej szczególnie na większej głębokości. Warto wcześniej wspomnieć o tym w Zamówieniu lub telefonicznie. Wówczas możemy dostarczyć płytę przednia z obciętymi rogami na dole do wysokości.
Dodatki.
Oferujemy Państwu przedsionki, opcjonalne płyty podłogowe i dwa rodzaje schodów do wyboru.
Nowość- schody typ 3
Gabaryt:
280cm x 130 cm. Wysokość: 140 cm.
Wymiar dolnej płyty spocznikowej: 108 cm x 110 cm.
Szerokość wewnątrz klatki schodowej: 108 cm.
Odpływ- kratka 50cm x 10cm
Realizacje.
Informacje praktyczne.
Przed decyzją o zakupie wyrobu należy dokonać wyboru optymalnego miejsca do zabudowy. Wskazane jest, aby miejsce do zabudowy w górnej partii piwniczki odizolować od cieków wodnych. W przypadku terenu podmokłego należy wykonać opaskę drenażową. wokół ścian i ław fundamentowych. Należy przewidzieć możliwość bezkolizyjnego montażu elementów zgodnie z wcześniejszym opisem. W związku z powyższym wskazane jest, aby decyzji o zakupie w zabudowie piwniczki ziemianki podjąć także w optymalnym okresie -to jest takim, gdy teren jest w miarę suchy, nieobsadzony krzewami oraz nie ma po drodze zabudowanych elementów łatwych do uszkodzenia.
Zabezpieczmy właściwą wentylację piwniczki poprzez nawiew powietrza w ścianie przedniej kratką wentylacyjną ᴓ110 oraz wywiew w tylnej ścianie u góry również kratką ᴓ110 mm. Wyjście ponad naturalną wysokość sklepienia należy wykonać we własnym zakresie stosując rury i kolanka zakończone daszkiem wentylacyjnym. Izolację termiczną należy wykonać według własnych potrzeb zgodnie z przeznaczeniem pomieszczenia lub według zaleceń, które przytaczamy poniżej.
Po montażu piwniczki należy wykonać izolację przeciwwilgociową i termiczną od zewnątrz.
Poniżej opisałem przykład wykonania izolacji z zastosowaniem produktów firmy Atlas, które są dość ekonomiczne. Oczywiście można zastosować produkty innych firm jak np. Koester, Mapei, Deitetmann.
Ściany piwniczki zabezpieczamy przeciwwilgociowo, stosując płynne zaprawy bitumiczne lub zaprawę wodoszczelną Atlas Woder S. Większość bitumicznych płynnych produktów do wykonywania hydroizolacji działa destrukcyjnie na styropian, więc w przypadku użycia do izolacji termicznej płyt styropianowych, należy zastosować zaprawę wodoszczelną Atlas Woder S. Przed użyciem tego produktu chłonność ściany dobrze jest zredukować emulsją gruntującą Atlas Uni-Grunt. Zaprawę Atlas Woder S nakłada się na powierzchnię ściany co najmniej w dwóch warstwach – pierwszą zawsze nanosi się pędzlem, kolejną przy pomocy pędzla lub pacy stalowej. Tak uszczelnioną ścianę izoluje się styropianem dopuszczonym do izolacji ścian piwnic, który na pierwszy rzut oka charakteryzuje się drobniejszym ziarnem kulek lub z płyt z polistyrenu ekstrudowanego, zwanego popularnie styrodurem. Można go przykleić przy pomocy Zaprawy Klejącej Atlas Stopter K-20 lub zaprawy Atlas Hoter U. Po obłożeniu styropianu folią kubełkową całość można obsypać ziemią.
W przypadku izolacji termicznej stropu, ze względu na możliwość wystąpienia dużych obciążeń, należy użyć płyt ze styroduru lub płyt styropianowych o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej . Między podłożem betonowym a styrodurem należy zastosować izolację z dwóch warstw folii budowlanej. Na płyty ze styroduru, w celu ich ochrony przed uszkodzeniem, kładzie się twardą folię profilowaną. Konieczny drenaż zapewni położony na folii keramzyt, przykryty najpierw geowłókniną, następnie warstwą piasku, potem agrowłókniną i przysypany ziemią. Zwieńczeniem tej wielowarstwowej konstrukcji mogą być rośliny ogrodowe, posadzone na kopule piwnicy.
Orientacyjne ceny netto piwniczek:
Typ 1.
Element główny: 3600
Płyta podłogowa: 1250
Płyta frontowa: 1250
Misa dolna: 1850
Typ 2.
Element główny: 4600
Płyta podłogowa: 1400
Płyta frontowa: 1400
Typ 3.
Element główny: 5600
Płyta podłogowa: 1400
Płyta frontowa: 1400
Dodatki.
Drzwi z osprzętem: 960 zł
Schody 85 cm: 1350 zł
Schody 140 cm: 1850 zł
Ceny netto, należy doliczyć 23% VAT.
Z powodu częstych zmian cen surowców w b.r. cennik ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty handlowej.
Poniżej kilka zdjęć z montażu i zabudowanych piwniczek dzięki uprzejmości klientów:
Piwnica ogrodowa
Choć piwnica ogrodowa jest miejscem funkcjonalnym, pozwalającym utrzymać porządek w przetworach i owocach zrobionych na zapas, to wiele osób nadal na wątpliwości. Często wiążą się one z kwestią wilgoci. Istnieją obawy, że do wnętrza dostanie się woda, a w przypadku terenów podmokłych nawet o to, że nastąpi osunięcie ziemi. PROBUD to gwarancja, że nie wydarzy się nic złego. Oferujemy piwniczki ogrodowe z montażem, do którego wykorzystujemy naszą wiedzę na temat produktu, aby odpowiednio go zabezpieczyć. Nasze ziemianki są w pełni bezpieczne.
Inne wątpliwości wiążą się z wyglądem ogrodu – bo przecież dach takiej piwniczki jest widoczny. Aby nie zepsuć estetyki podwórka, proponujemy umieszczać piwniczki ogrodowe w mało widocznych miejscach, gdzie nie będą rzucać się w oczy. Są też inne rozwiązania. Widoczną część można wykorzystać do stworzenia piętrowej warstwy zieleni. Piwnica ogrodowa wkomponowana w ogród daje niesamowite efekty i można z jej pomocą stworzyć naprawdę piękne miejsce.
Kiedy kilkaset lat temu ludziom zależało na tym, by posiadana przez nich żywność nie uległa zepsuciu, do jej przechowywania wykorzystywane były ziemianki ogrodowe. Dziś ich rolę przejęły lodówki, lecz wciąż gdzieniegdzie można spotkać wspomniane konstrukcje. Jeżeli lubisz styl retro i dysponujesz miejscem, gdzie mogłaby powstać dostosowana do Twoich potrzeb ziemianka ogrodowa, warto, byś wiedział, w jaki sposób można ją wybudować.
O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem budowy ziemianki ogrodowej?
Ziemianka ogrodowa betonowa to konstrukcja gwarantująca swoim użytkownikom odpowiednią niską temperaturę, bardzo dobrze sprawdza się jako przechowalnia win, serów, mięsa i wielu innych rodzajów żywności. Określana także jako przydomowa piwniczka. Miejsce dla siebie znajdują w niej także przetwory własnej roboty, warzywa oraz owoce, nie ulegając zepsuciu. Jeżeli chciałbyś wznieść takiego rodzaju budynek w swoim ogrodzie, musisz jednak pamiętać, że najpierw musisz uzyskać stosowne pozwolenie na jego wykonanie.
W tym celu należy zgłosić sporządzony przez siebie wniosek do właściwego urzędu (powiatowego lub miasta) i poczekać cierpliwie na decyzję. Pamiętaj przy tym, że budowa ziemianki ogrodowej powinna dotyczyć jedynie konstrukcji o powierzchni nieprzekraczającej 35m2. Jeśli uda Ci się zdobyć pozwolenie, czas najwyższy przystąpić do procesu jej wznoszenia.
Alternatywne rozwiązanie – zakup ziemianki ogrodowej z montażem
Budując ziemiankę, możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta, który weźmie pod uwagę wszystkie niezbędne czynniki, jak np. rodzaj i stabilność gruntu czy poziom wód gruntowych w danym miejscu. Dzięki temu zyskasz pewność, że wzniesiona konstrukcja będzie bezpieczna w użytkowaniu i zapewni Ci oczekiwane efekty.
Problem jednak w tym, że do jej uzyskania wiedzie dość długa droga… Wszystko zaczyna się bowiem od wykopu. Następnie koniecznie jest wylanie fundamentów, wzniesienie ścian, wykonanie schodów i posadzki, wstawienie drzwi, uzupełnienie konstrukcji wentylacją i nareszcie jej wykończenie. A przy każdej z tych czynności trzeba pamiętać o zachowaniu konkretnych zasad, zakupie niezbędnych materiałów i nierzadko zatrudnieniu specjalnej ekipy. Nic więc dziwnego, że szybszym i często wybieranym rozwiązaniem są gotowe ziemianki ogrodowe.